piątek, 15 maja 2015

Wegański parmezan i risotto z kaszy pęczak



Pragnę się z Wami podzielić moim ostatnim kulinarnym odkryciem, który znacząco wpłynął na smak moich potraw w kuchni i stanowi dodatkowy smak umami. Płatki znacznie wzbogacają smak przygotowanych potraw. Płatki drożdżowe to nic innego jak NIEAKTYWNE, sproszkowane drożdże, które posiadają też takie atuty jak zawartość witamin i mikroelementów korzystnie działających na skórę, włosy i paznokcie. 

Do kupienia: HELFY.PL



Tak więc znajdziemy tutaj np:. cynk, niacynę (B3), biotynę (B7) oraz witaminy z grupy B (B5, B6, B12). Ponadto obecny w drożdżach cynk jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu włosów. Jest również stosowany w leczeniu nadmiernie przetłuszczającej się i trądzikowej cery.

 


Przepis na wegetariański parmezan, który dodaję do wielu potraw (sałatek, past, surówek, risotta) znalazłam na kilku blogach i w książkach dla wegan. Oczywiście nie musicie go przygotowywać tak jak ja z mielonymi migdałami, wystraczy szczypta płatków, aby potrawa nabrała bardziej "mięsnego" charakteru. Jest to więc taki naturalny i zdrowy glutaminian sodu w wersji wegańskiej.  Gorąco zachęcam do zakupu płatków, ja swoje płatki znalazłam w sklepie HELFY.PL


Przepis na wegański parmezan:



Przepis na parmezan z migdałów:


  • szklanka łuskanych migdałów
  • 3 łyżeczki płatków drożdżowych
  • odrobina papryki chili
  • szczypta soli morskiej


Wszystkie składniki zmiksować w blenderze i doprawić do smaku, można dodawać do zup, makaronów, sałatek, past czy kaszotta.

Przepis na kaszotto z kaszy pęczak ze szparagami:


skłądniki:

- szklanka kaszy pęczak
- 2 i pół szklanki bulionu warzywnego
- 1/2 szklanki białego wina
- olej lub masło klarowane do smażenia
- pęczek białych szparagów
- cebula i czosnek
- przyprawy
- wegański parmezan

W dużym rondelku podsmażyć cebulkę i czosnek drobno posiekany, dodać pęczak, chwilkę podsmażyć, dodać wino i cały czas podlewać bulionem do momentu wchłonięcia całego płynu. W międzyczasie ugotować szparagi w wysokim garnku z dodatkiem odrobiny cukru i soli. Po ugotowaniu pokroić na kawałeczki i dodać do risotta. Takie risotto można wzbogacić o grzyby, pieczarki lub inne warzywa sezonowe. Posypać wegańskim parmezanem. Danie pożywne i syte!

smacznego



2 komentarze:

  1. Zgłaszam wniosek o trzymanie się poprawnej terminologii. Pani tutaj używa zamiennie słów weganizm - wegetarianizm, a to nie jedno i to samo. Nie można powiedzieć, że robi się wegetariański parmezan, bo parmezan jest wegetariański (nie jest mięsem). Natomiast wegański parmezan już jest okej (parmezan zawiera białko pochodzenia zwierzęcego). A odnośnie samego dania i pomysłu to intreresujące, może kiedyś wypróbuję, aczkolwiek łatwiej użyć prawdziwego parmezanu xD

    OdpowiedzUsuń